Dropbox instrukcja uruchomienia usługi

Dropbox instrukcja uruchomienia usługi

Dropbox jest świetną, multiplatformową usługą do archiwizacji/przechowywania plików na serwerze w chmurze. Pliki i foldery synchronizowane są automatycznie dzięki zainstalowanej aplikacji na komputerze klienckim. Możesz zainstalować aplikację na kilku komputerach, a serwis automatycznie zadba, aby na każdym z nich znajdowały się takie same pliki i foldery. Klient usługi działa w tle synchronizując każdą zmianę, jaką wprowadzimy w folderze My Dropbox z chmurą. Jest lekki dla systemu operacyjnego i nie obciąża łącza internetowego. Darmowe konto na starcie oferuje 2GB przestrzeni dyskowej. Natomiast wykonując kilka czynności możesz zwiększyć tą przestrzeń nawet do 18 GB! Jak to zrobić? Wszystkiego się dowiesz z tego jak i kolejnego poradnika.

Zakładanie konta w Dropbox

Dropbox premiuje użytkowników, którzy zarejestrują się z linków innych osób już korzystających z ich usług. Dlatego jeśli chcesz już na starcie otrzymać dodatkowe 500 MB, zarejestruj się z >> tego linku. Ja, tak samo jak Ty, otrzymam taką samą ilość dodatkowej przestrzeni. Możesz również zacząć rejestrację bezpośrednio na stronie głównej klikając w prawym górnym rogu link Sign in, a następnie Create an account w celu utworzenia nowego konta.

Dropbox instrukcja - zakładanie konta

Zakładanie konta - instrukcja cz. 1

Na nowej stronie wypełniamy formularz wg wytycznych znajdujących się na poniższym obrazku:

zakladanie_konta_w_usludze_dropbox_dane_kontaktowe

Zakładanie konta - instrukcja cz. 2

Po poprawnym wypełnieniu klikamy w przycisk Create account. Konto w serwisie Dropbox zostanie utworzone i serwis skieruje Cię na nową stronę, aby pobrać aplikację kliencką Dropbox, którą następnie będziemy instalować na komputerze.

Dropbox instrukcja - instalacja aplikacji klienckiej

Plik instalacyjny aplikacji klienckiej

Trzeba ją zapisać na dysku, a następnie zainstalować, jak każdy inny program w Twoim systemie operacyjnym.

instalacja_dropbox_cz2

Okno instalacyjne aplikacji klienckiej

Domyślnie aplikacja tworzy katalog w Moich dokumetach (w systemach typu Windows), który będzie synchronizowany z kontem w chmurze, oraz ikonę informacyjną obok zegara. Po kliknięciu na tą ikona otwiera nam się lista dostępnych opcji:

Aplikacja kliencka Dropbox

Ikona - aplikacja kliencka

Menu aplikacji Dropbox

Menu aplikacji klienckiej

Jeśli chcemy, aby jakiś plik został przesłany do konta w chmurze, wystarczy wkleić go do katalogu Dropbox w Moich dokumentach lub przeciągnąć go do tego katalogu (tak jak na obrazku).

Kopiowanie pliku do katalogu Dropbox

Kopiowanie pliku do katalogu Dropbox

ikona dropbox - synchronizacja

Ikona aplikacji synchronizującej katalog z chmurą

Po kliku sekundach aplikacja rozpocznie synchronizację i wyśle dane na serwer. Będzie to widoczne na ikonce obok zegara, która będzie zawierać takie zakręcone strzałki. Czas synchronizacji uzależniony jest od wielkości pliku/folderu oraz transferu naszego połączenia internetowego. W ten sposób możemy archiwizować nasze pliki i foldery, a także udostępniać je innym. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy się pokazać np. zdjęcia z wakacji. Usługa również bardzo dobrze się sprawdza, jeżeli pracuje się z kilkoma osobami i potrzebne jest centralne miejsce na wspólne dane.

Dropbox jest naprawdę bardzo uniwersalną usługą. Można go wykorzystać jako narzędzie do udostępniania plików, serwer kopii zapasowych, czy wspólny dysk sieciowy. W kolejnym wpisie opiszę w jaki sposób zwiększyć miejsce w usłudze do 18 GB zupełnie za darmo!

5 komentarzy
 1. Moim zdaniem jest to najlepsza usługa tego typu, a Twoja instrukcja też jest fajnie i przystępnie napisana.

  Dropbox ułatwił prowadzenie biznesu wielu ludziom.
  Michał Kalinowski ostatnio opublikował…Znajdź Niszę Rynkową I Zbuduj Dochodowy BiznesMy Profile

  • Michał całkowicie się z Tobą zgadzam. Sam dopiero od kilku miesięcy używam Dropboxa i z podziwu nie potrafię wyjść, jak dużo rzeczy mi ułatwił 🙂 Łatwość udostępniania plików, dostęp do swoich najważniejszych danych z dowolnego miejsca, synchronizacja na kilku urządzeniach, wymiana dokumentów z Biurem Rachunkowym, oraz wiele, wiele więcej. Polecam przetestować.

 2. Dobry wpis, gratulacje.
  Mam pytanie: czy Dropbox ma jakieś zastrzeżenia w regulaminie, czego nie można przechowywać u nich w chmurze?
  Jan Cisek ostatnio opublikował…Czytanie książek – pierwszy i ostatni rozdziałMy Profile

  • Janie dokładne wytyczne znajdziesz na stronie https://www.dropbox.com/terms (jeśli nie znasz angielskiego, to skopiuj treść i wklej sobie do Tłumacza Google). Z tego co czytałem, to pliki które umieszczasz powinny być Twoje. Nie powinno się wysyłać plików, które są czyjąś własnością i są chronione prawem autorskim. Nie wiem do końca jak wygląda sprawa prawna, ponieważ są pewne rozbieżności prawne jeśli chodzi o prawo autorskie w Polsce, a za granicą. Ja Dropboxa wykorzystuję głównie do celów kopii zapasowej oraz wymiany dokumentów z księgowością. Czasem jakieś zdjęcia, czy nagrane filmiki udostępnię znajomym. Nie udostępniam innych plików. Jak znajdę jakąś pewną informację na temat tego, czy można np. mp3, czy filmy przesyłać i przechowywać, to napiszę na blogu.

Dodaj komentarz

CommentLuv badge
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
WordPress Backup to Dropbox – automatyczna kopia bloga

Jest 8:00. Twój biznes internetowy kwitnie, a ruch na stronach z tygodnia na tydzień rośnie. Wchodzisz na swojego bloga, tak...

Zamknij