Jaka domena na bloga? – Od zera do Master Blogera

Jaka domena na bloga? – Od zera do Master Blogera

Jaka domena na bloga?

To jest bardzo dobre pytanie i myślę, że za każdym razem gdy uruchamiamy nowego bloga zastanawiamy się na jakiej domenie ma on się znaleźć. Chcielibyśmy, żeby domena była łatwa do zapamiętania, ale nie zawsze to jest najważniejsze. Czasami zależy nam na rozpoznawalności naszej marki (może to być produkt, usługa, nazwa firmy, czy nasza osoba). Są też takie sytuacje, że tworzymy „mini blogi” pod programy partnerskie lub system AdSense i w tym wypadku również domena ma znaczenie 🙂 Jak widzisz odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ należy wziąć szereg elementów pod uwagę wybierając domenę na bloga. Chcesz wiedzieć od czego zacząć?

Jaki to ma być blog?

Tak jak już wspomniałem wybór domeny jest najczęściej uzależniony od tego, jaki blog czy stronę chcemy prowadzić. Najpopularniejsze są następujące blogi:

 • blog firmowy
 • blog ekspercki
 • blog tematyczny

Podział jest dość skrótowy, jednak z mojego doświadczenia wynika, że jest wystarczający do większości zastosowań.

Jaka domena na bloga firmowowego?

Wyobraź sobie, że masz firmę Bananek. Firma zajmuje się produkcją różnych dmuchanych zabawek do pływania. Jako właściciel postanawiasz uruchomić bloga. Szukasz domeny z nazwą firmy i jest jedna dostępna, bananek.eu. Po zakupie domeny zastanawiasz się, czy blog powinien być uruchomiony bezpośrednio na domenie, czy może na subdomenie? Według mnie blog powinien zostać uruchomiony w subdomenie, ponieważ będzie dodatkowym wsparciem dla Twojej strony firmowej i to zarówno pod kątem pozycjonowania, jak i też budowania marki Twojej firmy. Poza tym jeśli ktoś będzie poszukiwał Twojej firmy i wejdzie na stronę, to pojawi mu się strona sklepu a nie blog. Blog powinien być sposobem na dodatkowy ruch do sklepu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie uruchomienie bloga na subdomenie blog.bananek.eu. Takie uruchomienie bloga niesie ze sobą jeden zasadniczy plus – będziesz mógł/a dodawać adres bloga do katalogów stron.

Blog ekspercki

Jest to blog jednotematyczny, na którym umieszcza się wysokiej jakości artykuły związane z branżą, w której chcemy stać się ekspertami. W 99% przypadków domeną pod blog ekspercki wybiera się domenę składającą się z imienia i nazwiska, np. piotrskrzypczak.pl. Dzięki temu stosunkowo szybko i dość łatwo wypozycjonujesz swoją stronę na frazę imię i nazwisko, np. piotr skrzypczak. Poza tym osoba szukająca jakiegoś rozwiązania, która trafi na taki blog ekspercki, a jej problem zostanie rozwiązany, bardzo szybko zapamięta Twoje imię i nazwisko. Jeśli jeszcze będziesz wysoko w wyszukiwarkach sukces jest wręcz gwarantowany 🙂

Co jednak zrobić, gdy nie możemy kupić takiej domeny, bo jest już zajęta. Najprostszym rozwiązaniem jest do domeny dopisać słowo blog, np. piotrskrzypczakblog.pl lub blogpiotrskrzypczak.pl. Jeśli nie mamy nawet takiej możliwości, to najlepszym sposobem jest wymyślenie nazwy dla marki, jaką chcemy stworzyć i ją przyjąć jako domenę.

Blog tematyczny

jaka domena na bloga - keyword tool

Zrzut ekranu z Keyword Tool

Blog tematyczny jest swego rodzaju blogiem eksperckim, z tą różnicą że głównym zadaniem tych blogów jest zarabianie pieniędzy, a bloga eksperckiego kreowanie marki własnej. Najlepszą domeną na tego typu blog jest domena składająca się z frazy kluczowej lub słów kluczowych, np. kredytyhipoteczne.pl. W tym przypadku ważne jest, aby użyć takiej frazy kluczowej, która jest wyszukiwana przynajmniej kilka tysięcy miesięcznie. Można to sprawdzić wykorzystując Narzędzie Propozycji Słów Kluczowych (Keyword Tool) od Google oraz zaznaczając wyszukiwanie ścisłe. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będziemy wiedzieć w przybliżeniu ile osób szuka danej frazy. Innym rozwiązaniem jest wymyślenie jakiejś chwytliwej nazwy, np. probloger.pl czy kursebiznesu.pl. Mała uwaga – po ostatnich zmianach algorytmu wyszukiwaki, Google trochę mniej przychylnym okiem patrzy na domeny ze słowami kluczowymi. Dlatego BARDZO WAŻNE jest, aby na tych domenach mieć wartościową treść.

Podsumowanie

W artykule przedstawiłem swoje metody jak skutecznie wyszukiwać domeny pod swoje projekty. W kolejnym artykule z serii Master Bloger poruszę temat wyboru odpowiedniego hostingu pod blog, stronę firmową, czy sklep na WordPress.

ikona wpisu źródło: http://www.flickr.com/photos/44461337@N06/4898080271/ 
16 komentarzy
 1. Wszystko pięknie tylko należy pamiętać, że liczba domen jest ograniczona. W przypadku bloga eksperckiego póki co jest jeszcze pole na zarejestrowanie odpowiedniej domeny. Gorzej sprawa wygląda z domenami firmowymi, ponieważ wszystkie popularne nazwy są już zajęte i trzeba posiłkować się myślnikami lub innymi znakami. Najgorzej wygląda sprawa z miniblogami. Załóżmy, że zakładasz stronę o kredytach hipotecznych. Wydaje mi się, że wszystkie domeny z nazwą „kredyt hipoteczny” są już zarejestrowane i trzeba szukać czegoś luźno związanego z tematem

  • Oczywiście, że liczba domen jest ograniczona, ale zawsze można monitorować domeny i przechwycać te, które akurat wygasają. Można czasem też na afertmarket.pl coś ciekawego kupić w dobrej cenie. Obecnie domeny są tak jak działki budowlane 🙂 Dobra nazwa domeny, to jak dobra lokalizacja działki. A co do domeny zawierającej frazę „kredyty hipoteczne” to musisz sobie sprawdzić, ponieważ nie szukałem akurat takiej domeny. Zawsze możesz znaleźć trochę bardziej niszową frazę z tą, którą podałeś i taką domenę zarejestrować. Ja tak ostatnio zarejestrowałem domeny pod program partnerski banków i domena się znalazła ze słowami kluczowymi 🙂
   Wg mnie w Polsce e-biznes dopiero się rozwija i duży problem może być za jakieś 3-5 lat. Teraz to jeszcze jest w miarę luz i można sporo fajnych domen wyłapać ze słowami kluczowymi.

  • Chyba nie takimi się kierujemy zasadami szukając nazwy domeny? Kto powiedział, że musi to być nazwa kredyty hipoteczne (przykład)? Np. to słowo może mieć wiele znaczeń i wiele synonimów a zawsze można je zastąpić czymś do czego człowiek dąży biorąc kredyt.

   Przecież chyba o to chodzi? Kredyt hipoteczny = dom za kredyt. Albo kredom albo inne cuda 🙂 Sama nazwa na domenę jest trochę długa według mnie. Starał bym się raczej celować w coś unikatowego i co jest tą prawdziwą głęboką potrzebą pod płaszczykiem kredytu.

   spokojna hipoteka, dom na lata, 🙂
   Paweł Nowak ostatnio opublikował…Jak Uzyskać Ładne i Unikalne Adresy Witryn W Sieci? Podpinanie Zewnętrznych Domen. Część Druga.My Profile

 2. Co ma wspólnego zdjęcie tej pani w bikini na plaży do Nazw Domen?

  • Nic, a czy musi mieć coś wspólnego?

   • No właśnie. Szukam prawdziwej odpowiedzi na to. Czy zdjęcie ma wyrażać treść artykułu czy można by sobie było umieścić tam np. małego różowego kotka, bo się zastanawiam jakby to u siebie zrobić… . Co polecasz Piotrze?

    • Już precyzuję dlaczego wstawiam ostatnio takie, a nie inne zdjęcia 🙂 Po pierwsze mam słabość do pięknych i zmysłowych brunetek z długimi włosami :] Po drugie lubię piękne widoki kraobrazów (morza, gór). Po trzecie jedną z moich pasji jest fotografia, a ponieważ ostatnio mało robię zdjęć, które mógłbym umieścić na swoim profilu na Digarcie, to chociaż te zdjęcia znalezione w sieci i umieszczone w postach pozwalają mi nie zapominać o tym, co lubię i do czego chcę w niedługim czasie wrócić 🙂 Poza tym myślę, że czytelnikowi lepiej zaczyna się czytać post, jak zobaczy coś/kogoś sympatycznego i pięknego.

     Odnośnie tego, czy zdjęcie ma wyrażać treść artykułu to wg mnie wszystko zależy od Ciebie. Prowadząc blog to Ty określasz, co na nim chcesz prezentować, jak mają wyglądać posty, zdjęcia. Oczywiście część z czytelników może tego nie akceptować i mam tego świadomość. Natomiast jeśli masz pomysł na to, jak wykorzystać inne zdjęcia nie związane z tematyką wpisu/bloga, to wg mnie powinieneś przetestować jak to wygląda u Ciebie 🙂 Osobiście nie zauważyłem negatywnych skutków u siebie. Z czego to może wynikać można by było spokojnie nowy post lub nawet obszerny raport napisać.

 3. Warto było by jeszcze napisać u jakiej firmy warto wykupić domenę i dlaczego? Co prawda hosting jest dużo ważniejszy jednak ten aspekt może być bardzo pomocny dla początkujących, szczególnie jeśli domena i hosting są z jednej firmy, to wtedy nie ma problemów z DNS. To taka mała sugestia i inspiracja na nowy wpis:) Pozdrawiam.

  • Dzięki za sugestię 🙂 To prawda, że wybór odpowiedniej firmy, w której kupujemy domeny jest ważna, ponieważ wiele firm oferuje bardzo tanie domeny w pierwszym roku, natomiast odnowienie domen wtedy u nich jest bardzo drogie i kompletnie nieopłacalne. Osoby początkujące mogą tego nie wiedzieć i się konkretnie naciąć. Zrobię update wpisu i dopiszę gdzie warto nabywać domeny.

 4. Właściwie większość firm stosuje takie metody. Słysząc: domena za złotówkę, warto od razu rozglądać się gdzie jest haczyk i ile ten interes będzie kosztować w kolejnych latach 🙂

  Jeśli chodzi o nazwę – nie do końca jestem przekonany o konieczności posługiwania się imieniem i nazwiskiem w nazwie domeny. Owszem – może się pojawić w blogu, jeśli chodzi o domenę lepiej jednak zdecydować się na jakąś chwytliwą nazwę. Sporo zajętych, ale przy odrobinie cierpliwości uda się coś fajnego znaleźć.

  A co do rejestratorów domen – polecam Uti. Z ofertą zapoznajcie się sami, powiem tylko, że to jedyna firma, w której stały klient naprawdę ma względy (które przekładają się na gotówkę w portfelu)

  • Imię i nazwisko stosuje się głównie w branży MLM, gdzie to Ty jako osoba budujesz markę osobistą. Co do bloga eksperckiego, to można się zastanowić, czy lepiej pod imieniem i nazwiskiem, czy może właśnie pod jakąś chwytliwą nazwą.
   Ja rejestruję domeny w OVH, chociaż na celowniku ostatnio pojawił się też Netmark, ale jeszcze nie korzystałem z ich usług. Ceny mają podobne, natomiast mają program partnerski i to wg mnie bardziej przemawia na ich korzyść 🙂

 5. Parę uwag:
  1) Niektóre katalogi stron nie akceptują subdomen, ale to chyba mniejszość.
  2) W blogu eksperckim lepiej zastosować trik polegający na tym, że w domenie dajemy imię i nazwisko a oprócz tego nadajemy blogowi tytuł np. „Kredyty hipoteczne”. Tym sposobem podsuwamy Google’owi kilka słów kluczowych naraz.
  Moc Domen ostatnio opublikował…Domena dla portalu pracyMy Profile

Dodaj komentarz

CommentLuv badge
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Subskrypcja RSS na email w WordPress

W poprzednim wpisie przedstawiłem jak połączyć usługę Feedburner z Wordpressem. Dzięki temu Twój kanał RSS jest obsługiwany przez nią i...

Zamknij