Komentarze Disqus na WordPress

Komentarze Disqus na WordPress

Komentarze Disqus na WordPress

W dzisiejszym artykule pokażę jak w kilku prostych krokach uruchomić komentarze Disqus na WordPress. Ponieważ system Disqus jest bardzo popularny wśród blogerów w wielu przypadkach warto go uruchomić na swoim blogu. Poza tym zintegrowanie bloga na WordPress to kwestia kilku minut 🙂 Później pozostaje jedynie dostosowanie domyślnego wyglądu komentarzy do szablonu (jeśli ktoś tego potrzebuje, bo że się tak wyrażę „Disqus z pudełka” już dobrze wygląda).

Jeśli jeszcze nie słyszałeś o tym systemie, to zapraszam Cię do artykułu „Co do jest system Disqus?”.

1. Zakładanie konta w systemie Disqus.

Pierwszą czynnością jaką należy zrobić przed połączeniem bloga z systemem komentarzy Disqus, jest założenie konta. Aby to zrobić należy przejść na tą stronę i kliknąć w duży, pomarańczowy przycisk.

zakładanie nowego konta w systemie Disqus - START

Zakładanie nowego konta w systemie komentarzy Disqus

Następnie wypełniamy dotyczące nowego konta w systemie oraz strony, na której chcemy uruchomić komentarze Disqus.

Dane rejestracyjne komentarzy Disqus

Dane rejestracyjne w systemie Disqus

Po wypełnieniu pól klikamy na CONTINUE. Na kolejnej stronie wybieramy z jakim systemem ma zostać zintegrowana usługa. Ponieważ chcemy uruchomić komentarze Disqus na WordPress-ie, klikamy w odpowiednią ikonę i przechodzimy dalej.

Wybór platformy - komentarze Disqus na WordPress

Wybór platformy dla kometnarzy Disqus

W kolejnym oknie zobaczysz instrukcję instalacji komentarzy na blogu działającym na platformie WordPress. Klikamy w przycisk i przechodzimy do kokpitu admina.

Instrukcja instalacji komentarzy Disqus na WordPress

Instrukcja podłączenia bloga na WordPress do systemu Disqus

Jeśli chodzi o ten etap to wszystko. Teraz przejdziemy do drugiej części, czyli połączenia bloga z Disqus.

2. Instalacja komentarzy Disqus na blogu

System łączymy przy pomocy wtyczki, którą należy dodać na swoim blogu. Nazywa się ona Disqus Comment System i jest dostępna w ogólnym repozytorium. Można ją zainstalować bezpośrednio z poziomu kokpitu lub pobrać z tej strony.

intalacja wtyczki do podłączenia z systemem disqus

Instalacja wtyczki Disqus Comment System

Po instalacji zobaczysz taki oto komunikat. Klikamy w link i przechodzimy do ustawień wtyczki.

komunikat konfiguracji wtyczki

Komunikat po instalacji wtyczki

Następnie wypełniamy dane do logowania w systemie Disqus, wybieramy stronę dodaną do systemu oraz jeśli blog już działał jakiś czas eksportujemy komentarze do systemu.

Jeśli komentarze zostały poprawnie wysłane zobaczysz komunikat potwierdzający:

poprawnie wyeksportowane komentarze

Poprawnie wyeksportowane komentarze

Tym oto sposobem system komentarzy Disqus został zintegrowany z Twoim blogiem 🙂

15 komentarzy
 1. Piotrze, wreszcie znalazłem sensowny tutorial jak to zrobić. Mam kilka blogów, jednak komentarze wordpressowe przezywają oblężenie spamerów. Próbowałem również z intensebase (komentarzami) jednak te miały kilka bugów. Czy zastosowanie Disqusa pozwoli mi odetchnąć od ludzi męczących komentarze na moim blogu, chyba generowanymi automatem treściami? Z góry dziękuję Ci za odpowiedź!

  • Ja u siebie wykorzystuję wtyczkę Akismet do blokowania spamu i radzi sobie ona z tym doskonale. Z tego co wiem, to Disqus posiada kontrolę antyspamową, także powinno to pomóc.

 2. Rzeczywiście, na coraz większej ilości blogów można znaleźć tą wtyczkę i ten system. Przy okazji kasowane są wszystkie linki z komentarzy. Z jednej strony, to i owszem, pozycjonerzy dają spokój. Jednak ilu z nich pisało wartościowe komentarze, czyli coś więcej niż „fajny wpis”?
  A nie tylko Google ocenia ilość komentarzy. Także sami czytelnicy.

 3. Myślę że nadal jest to stosowane przez niektóre osoby, dodają do komentarza wpisy z linkami w treści, jednak dzięki tym narzędziom możemy temu zaradzić i blokować takie linki. Co więcej takie linki to spam wysyłany masowo. Ostatnio zauważyłem że na moich kilku stronach dostaję pingi i trackback ze stron które nie istnieją o dziwnej nazwie.

  • Marcin 99% tego typu komentarzy jest publikowane przez automaty i jest to typowy spam. Dlatego warto mieć na swojej stronie/blogu wtyczkę antyspamową od razu kasować takie komentarze.

 4. Witam, dziękuję za instrukcję, właśnie czegoś takiego szukałam. Mam jeszcze – jeśli można – pytanie. W tym momencie mam na moim blogu system komentarzy Word Pressa. Czy jeśli zainstaluję Disquius – stare komentarze nadal pozostaną na blogu? Pozdrawiam, Ewa

  • Ewa komentarze przy przejściu na Disqus są kopiowane i nie traci się ich. Poza tym po przejściu komentarze są podwójnie zapisywane: w bazie danych WordPress-a jak i Disqus. Dlatego nawet jak za jakiś czas zrezygnujesz z tego systemu zarządzania komentarzami, nie stracisz komentarzy.

   P.S. Pamiętaj przed instalacją zrobić kopię zapasową serwisu (zalecane przed każdą większą zmianą na swojej stronie).

 5. Disqus jest na pewno wygodny z punktu widzenia „przeciętnego” komentującego. Logujesz się i lecisz jak leci z komentami po kolejnych serwisach (jeśli mają Disqusa ofkors), bez patrzenia czy się trzeba zalogować, podać imię, maila, cokolwiek… Z tego co widzę po opiniach, to dla prowadzących bloga też ok, minusy zaczynają się, gdy chcesz połaczyć przyjemne z pożytecznym i skomentować coś ciekawego, a przy okazji zostawić linka do własnego serwisu.
  Marcin ostatnio opublikował…Lark SmartKid – edukacyjna zabawka dla najmłodszychMy Profile

  • Masz rację Marcin odnonie plusów i minusów Disqus. Każdy prowadzący blog musi sam ocenić co jest dla niego ważniejsze. Ja z punktu widzenia SEO wolę standardowe komentarze, natomiast widzę problem gdy prowadzi się więcej serwisów i na każdym z nich jest sporo komentarzy. Wtedy nieoceniony staje się Disqus właśnie ze względu na szybką moderację z jednego miejsca oraz dodatkowe linkowanie wewnętrzne.

 6. To prawda, gdy ma się kilkanaście blogów tworzy się problem w przypadku zarządzania komentarzami z jednego miejsca, ale istnieją specjalne webowe programy jak np wpseo czy inne, które ułatwiają takie zarządzanie.
  Bartek ostatnio opublikował…Kosze wiklinowe na bieliznęMy Profile

  • Zgadzam się z Tobą Bartek, dlatego Disqus nie jest idealnym rozwiązaniem. Poza tym ja wolę tradycyjne komentarze i podpiętą wtyczkę CommentLuv. Ostatnio spotkałem się z artykułem, gdzie gościu opisywał fajny case z komentarzami FB i ich wpływem na pozycję strony oraz znaczącym zwiększeniem ruchu 🙂

 7. Właśnie zastanawiam się nad Disqus. Fajnie jest wracać do odpowiedzi na swoje komentarze. Teraz mam komentarze wordpress i tak sobie myślę, że jeśli ktoś nie ma konta na WP potem nie będzie miał jak zobaczyć w jednym miejscu czy są odpowiedzi na jego komentarze. Z jednej strony ruch będzie mniejszy bo ci, którzy potrzebują linków zrezygnują ale z drugiej strony będzie się toczyć bardziej żywa dyskusja z powracającymi osobami.

 8. Czy istnieje możliwość wyłączenia Disqus na jednej konkretnej podstronie, np. Kontakt, Regulamin itp.

  • Wszystko zależy jak go integrujesz ze stroną. Ostatnio w WP zostały wprowadzone zmiany i strony już całkiem mają usunięte komentarze, także ten problem powinien zostać rozwiązany, bo Disqus zastępuje normalne komentarze.

 9. Disqus wygląda na bardzo funkcjonalną i wartą uwagi wtyczkę. Trzeba pamiętać, że panowanie nad komentarzami jest bardzo istotne z punktu widzenia chęci prowadzenia dalszej dyskusji.
  Dzięki wielkie za ten artykuł, w kompleksowy sposób wszystko nam pięknie wytłumaczyłeś! 😉
  LuXon ostatnio opublikował…Gdzie najlepiej założyć konto, żeby zyskać? Łatwe 100zł od PKO BPMy Profile

Dodaj komentarz

CommentLuv badge
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sklep internetowy na WordPress – od czego zacząć

Sklep internetowy na Wordpress - od czego zacząć? Nie często możemy spotkać sklep internetowy na Wordpress-ie. Trochę się dziwię takiej...

Zamknij