Komentarze Facebook WordPress

Komentarze Facebook WordPress

Komentarze Facebook WordPress stały się bardzo popularne i możesz je spotkać na wielu stronach, blogach, czy nawet dużych portalach informacyjnych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ten typ wymiany informacji jest świetnym narzędziem wykorzystywanym w marketingu wirusowym. Jak to działa w praktyce?

Załóżmy, że wyposażyłeś/aś swojego bloga w komentarze facebook. Przypadkowy Internauta trafia na Twój serwis z wyszukiwarki Google. Czyta artykuł/tutorial/poradnik, który odnalazł i jest wręcz oszołomiony zawartą wiedzą. Chce Ci podziękować, ponieważ znalazł rozwiązanie swojego problemu. Co zrobi? Napisze komentarz, który oprócz pojawienia się na Twoim blogu, zostanie także umieszczony na Tablicy jego konta na Facebooku! Jeżeli ten Internauta posiada 1000 znajomych, pozostawiony komentarz trafi właśnie do takiej liczby osób. Niech tylko 5 osób, z tego 1000-a zainteresuje się tą informacją i wyrazi swoje zdanie na ten temat, doprowadzi to do bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się wieści o rozwiązanym problemie na Tablicach innych Facebookowiczów. Teraz widzisz ten potencjał?

Zastanawiasz się dlaczego u mnie na blogu nie są zainstalowane komentarze facebook WordPress?

Jakiś czas temu próbowałem je instalować, natomiast nie wszystko działało poprawnie. Poza tym niezbyt dobrze wyglądają podwójne komentarze, a domyślne WordPressa póki co są dla mnie ważniejsze ze względu inne funkcjonalności (Comment Luv, powiadomienia o nowych komentarzach, możliwość pozostawienia swojego linku do Twittera, automatyczne filtrowanie spamu). Natomiast na innym blogu testuję komentarze facebooku i rzeczywiście potrafią wywołać „wirusa”, o którym wspomniałem w poprzednim akapicie. Warto również dodać komentarze Facebook na swoich stronach przechwytujących, czy sprzedażowych i dzięki nim wirusowo ściągać ruch z Facebooka. Czy to nie jest świetna wiadomość?

Jak dodać komentarze facebook WordPress?

Żeby dodać boks z komentarzami z Facebooka, będziemy potrzebowali:

 • aplikacji stworzonej na Facebooku;
 • wtyczki WordPress lub;
 • kodu Comments Box wygenerowanego w sekcji dla Developerów na Facebooku (o tym napiszę następnym razem).

Jak założyć aplikację na Facebooku?

Nim przystąpisz do integracji komentarzy na blogu, musisz stworzyć aplikację facebookową. W tym celu wchodzisz na tą stronę i w górnym menu Aplikacje.

komentarze facebook wordpress - Jak założyć aplikację Facebook cz. 1

Jak założyć aplikację Facebook cz. 1

komentarze facebook wordpress - Jak założyć aplikację Facebook cz. 2

Jak założyć aplikację Facebook cz. 2

Na nowej stronie klikasz w przycisk Utwórz aplikację. Pojawi się nowe okienko, w którym wypełniamy nazwę naszej aplikacji oraz przestrzeń nazw. Muszą być one unikatowe, dodatkowo przestrzeń nazw musi składać się z małych liter i cyfr. Zaznaczamy pole Akceptacji Polityki Prywatności Facebooku i klikamy Kontynuuj.

komentarze facebook wordpress - Jak założyć aplikację Facebook cz. 3

Jak założyć aplikację Facebook cz. 3

Następnie wypełniamy Mechanizm zabezpieczający w celu weryfikacji, że nie jesteś botem i klikamy przycisk Wyślij.

komentarze facebook wordpress - Jak założyć aplikację Facebook cz. 4

Jak założyć aplikację Facebook cz. 4

Jeżeli wszystko przebiegło poprawnie zobaczysz taki oto wynik.

komentarze facebook wordpress - Jak założyć aplikację Facebook cz. 5

Jak założyć aplikację Facebook cz. 5

To co Cię najbardziej interesuje, to kod App ID oraz App Secret. Będą one potrzebne do konfiguracji wtyczki WordPress lub skryptu komentarzy facebook ze strony developerów.

Wtyczka do komentarzy Facebook

WordPress posiada genialną funkcjonalność w postaci wtyczek, którą w tym wypadku możemy wykorzystać. W Internecie spotkamy wiele gotowych rozwiązań, natomiast poniżej zaprezentuję jedną z nich. Plugin Facebook Comments for WordPress pobieramy z tej strony lub wpisując jego nazwę w menu Wtyczki -> Szukaj. Po zainstalowaniu i aktywacji przechodzimy to konfiguracji.

Konfiguracja wtyczki Facebook Comments for WordPress

Po zalogowaniu do kokpitu WordPressa przechodzimy do Ustawień i z listy wybieramy Facebook Comments.

Pierwszym elementem ustawienia pluginu jest wybór, jaka wersja systemu komentarzy Facebook będzie wykorzystywana w Twoim serwisie. Domyślnie skonfigurowana jest opcja NEW (nr 1 na rysunku), tzn. jeśli jest możliwość wtyczka wyświetli komentarze w wersji 2, w przeciwnym wypadku plugin użyje wersji 1.

komentarze facebook wordpress - Wtyczka do komentarzy Facebook

Wtyczka do komentarzy Facebook

W kolejnej sekcji znajdują się podstawowe ustawienia wtyczki. W tym miejscu ustawiamy ID oraz Secret Code stworzonej aplikacji na Facebooku (nr 2 i 3). Kolejne opcje konfigurują:

4 – zaznacz, jeśli chcesz, aby komentarze wyświetlały się na blogu

5 – wyłącza komentarze WordPressa na postach/stronach, na których działają te z Facebooka

6 – zlicza komentarze Facebook i WordPress

7 – włącza licznik komentarzy z Facebooka

8 – jeśli zaznaczone wyświetla dodatkowy widget z ostatnimi komentarzami w kokpicie admina

9 – buforowanie komentarzy – zaznacz, jeśli Twoja strona wczytuje się wolno

10 – zaznacz, jeśli wstawiasz komentarze na stronę w ciemnych kolorach

11 – ustawienia moderacji komentarzy

12 – konfiguracja wyglądu licznika komentarzy

Kolejną opcją jest możliwość konfiguracji przycisku Lubię to. Poniżej opisuję poszczególne opcje, za co są odpowiedzialne:

Wtyczka do komentarzy z Facbooka – przycisk Lubię to!

13 – pozwala włączać i wyłączać przycisk Lubię to! na blogu

14 – do wyboru jest jeden z 3 przycisków: standardowy (standard), przycisk z liczbą polubień (button_count) oraz przycisk box (box_count)

15 – jeśli zaznaczysz, obok przycisku będą wyświetlały się zdjęcia profilowe przyjaciół osoby, która widzi ten przycisk

16 – szerokość przycisku i dodatkowych informacji, np. kto polubił tą stronę

17 – wersja przycisku: Lubię to lub Rekomendacja

18 – wybór czcionki

19 – schemat wyglądu, do wyboru są dwa: jasny (light) oraz ciemny (dark)

20 – możliwość dodatkowego formatowania po przez  znaczniki CSS

Ponieważ ja na swojej stronie korzystam z innej wtyczki do przycisków społeczniościowych, zaznaczyłem opcję 13 i wyłączyłem przycisk Lubię to w tym pluginie. Kolejna sekcja (21) odpowiedzialna jest za ustawienia starszej wersji komentarzy facebook. Ponieważ nie wykorzystuję jej na blogu, nic tutaj nie konfiguruję.

Sekcja Notification Settings odpowiada za powiadomienia moderatora/administratora o nowych komentarzach konkretnych użytkowników. Zaznaczając opcję 22 otrzymasz powiadomienia na mail, który został wpisany w ustawieniach głównych WordPress. Pole 23 pozwala wstawić ID czytelników, których nowe posty chcesz monitorować i otrzymywać powiadomienia.

Komentarze Facebook WordPress konfiguracja – cz. 3

 Kolejna sekcja odpowiedzialna jest box z komentarzami Facebook. Poniższe pola odpowiadają za:

24 – nagłówek znajdujący się zaraz nad komentarzami (tytuł)

25 – zaznaczając tą opcję wyświetlany będzie tytuł wypełniony w polu 24

26 – w tym miejscu kontrolujemy ilość domyślnie widocznych komentarzy

27 – szerokość boxu komentarzy Facebook

28 – w którym miejscu mają być wyświetlane komentarze – czy przed (before) czy po (after) komentarzach WordPress

29 – czy komentarze mają być widoczne tylko w postach, tylko na stronach, czy w obu miejscach

30 – zaznacz, jeśli chcesz aby wtyczka sprawdzała odpowiedzi do Twoich komentarzy wysyłanych na domyślną skrzynę na Facebooku

31 – w tym miejscu możesz wstawić znaczniki CSS formatujące tekst tytułu komentarzy (pole 24)

32 – ilość wyświetlanych komentarzy Facebook w widgecie

33 – wersja językowa komentarzy

Komentarze Facebook WordPress – cz. 4

Na końcu zaznaczamy 4 opcje, które są niezbędne, aby wtyczka działała poprawnie. Zatwierdzamy wprowadzone zmiany przyciskiem Update Options i możemy cieszyć się zainstalowanymi komentarzami Facebook na swoim blogu 🙂

To tyle na dzisiaj. Jeśli spodobał Ci się ten tutorial i udało mi się Tobie pomóc, podziel się tym postem ze znajomymi klikając Lubię to, +1 Google + Tweetnij.

18 komentarzy
 1. A nie prościej dodać plugin Disqus.com ? 🙂

  • Witaj Michał 🙂 Nie korzystałem jeszcze i nie wiem, czy prościej, czy nie. Jeśli Disqus pozwala umieszczać komentarze wystawiane na blogu na tablicach użytkowników, to jest to zdecydowanie lepsze wyjście.

  • Masz rację, to jest bardzo ciekawe rozwiązanie 🙂 Wiedziałem o nim wcześniej, jednak nie przyglądałem mu się dokładnie. Będzie trzeba zrobić update na swoich stronach i wdrożyć ten system.

 2. Dobry artykuł. Chętnie przeczytałbym coś o tej wtyczce Disqus.com, może skrobniesz na swoim blogu artykuł o niej ?.

 3. Witam, jak z tym Disqus.com ? 🙂

  • Witaj Mateusz 🙂
   Do końca tygodnia napiszę tutorial. Materiały z instalacji mam już przygotowane, pozostało poskładać je w całość i opisać.

 4. Ktoś daje tego typu komentarze?
  Łukasz ostatnio opublikował…Zarabiaj na skracaniu linkówMy Profile

  • Łukaszu komentarze Facebook warto stosować. Pozwalają wygenerować naprawdę sporo dodatkowego ruchu, a ich uruchomienie jest stosunkowo łatwe. Minusem jest brak zapisu komentarzy w bazie WordPressa, jednak i to jest już do rozwiązania. Znalazłem wtyczkę do WordPressa, która dodaje komentarze FB i zapisuje równocześnie je w bazie bloga. Dzięki temu nawet jeśli będziemy chcieli wrócić do normalny komentarzy blogowych, czy przejść na scentralizowany system, jak Disqus.com, nie będzie z tym problemu.
   Czy ktoś daje tego typu komentarze, to już zależy od autorytetu i kontentu strony. Jeśli jest wartość, to czytelnik i tak zostawi komentarz, nie zwracając tylko uwagę na link do swojego bloga (otrzymuje link do swojego profilu FB lub Fan Page).

 5. Zastanawiam się, czy na blogu lepiej korzystać z komentarzy FB czy z innej wtyczki, np. commentluv. A może jest jeszcze inne lepsze rozwiązanie?

  • Zarówno komentarze FB jak i standardowe z CommentLuv mają swoje plusy i minusy. Komentarze Facebookowe potrafią bardzo szybko wygenerować dodatkowy ruch z FB (efekt kuli śnieżnej). Natomiast CommentLuv i standardowe komentarze zachęcają do komentowania i pozwalają zdobywać czytelnikom linko dofollow. To również może wygenerować duży ruch. Komentarze FB dodałbym na strony na WordPress, które nie są standardowymi blogami. W pozostałych przypadkach zostawiłbym standardowe + CommentLuv.

 6. Facebook comments udało się zainstalować, ale wtyczka pokazuje ERROR! Invalid application ID choć sprawdzałem ID kilkakrotnie. Co może być tego przyczyną?

 7. Fajny wpis, nie pomyślałbym o wykorzystaniu facebooka do komentowania na blogu

 8. Wtyczka CommentLuv zachęca do komentowania ale trzeba dodać że z moderacją jest sporo roboty bo zachęca także spamerów.

  • Adam jak się odpowiednio zostawia komentarz, co nie ma problemu żeby przeszedł moderacje. Trzeba się trochę wysilić, a nie tylko wejść na stronę, nawet artykułu nie przeczytać, a pod nim zostawić komentarz „Fajny artykuł, dziękuję” i myśleć, że bez problemu przejdzie moderacje 🙂

Dodaj komentarz

CommentLuv badge
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Szkolenia, CV Szablony i moja firma

Długo nic nie publikowałem na blogu i muszę Cię czytelniku z tego powodu bardzo przeprosić. Ostatnie dwa miesiące mojego życia...

Zamknij