Recenzja motywu WordPress Monstroid 2 – czy jest lepszy od poprzednika?

Recenzja motywu WordPress Monstroid 2 – czy jest lepszy od poprzednika?

W tym artykule chciałbym przedstawić Ci bliżej motyw WordPress “Monstroid 2”. W recenzji skupię się głównie na jego nowszych aspektach, ponieważ część rzeczy jest podobnych do wersji pierwszej, której opis możesz przeczytać tutaj. Osobiście uważam, że zakup tego motywu będzie dobrą decyzją, ponieważ sam wygląd graficzny prezentuje wysoką jakość, w prosty i szybki sposób możesz konfigurować treści, a autorzy ciągle pracują nad rozwojem motywu. Jeśli nie masz umiejętności programistycznych, to jego funkcjonalność jak i wiele dodatków pozwoli Ci go dostosować w dużej mierze do swoich potrzeb, co także jest dużym plusem.

Dla web developerów ten szablon jest korzystnym rozwiązaniem na zwiększenie jakości usług oraz efektywności pracy nad wykonywaniem stron i sklepów internetowych. Szablon jest udostępniany na licencji GPL 3, która zezwala na instalację motywu na wielu domenach. Przeznaczyłem specjalny akapit na opisanie tej licencji. Poza tym Monstroid 2 opiera się już na nowej wersji Cherry Framework 5.

 

Czym jest Monstroid 2?

Motyw WordPress Monstroid 2

ZOBACZ DEMO | ZOBACZ STRONĘ PRODUKTU

“Monstroid 2” jest motywem wordpress, dzięki któremu można zbudować zarówno prostą, jak również zaawansowaną stronę internetową. Autorzy naprawdę poświęcili dużą uwagę na dopracowanie elementów tak, aby Twoi czytelnicy mogli łatwo poruszać się po stronie.

W Monstroidzie edycja treści przebiega bez większych problemów. Użytkownik, który nie posiada wiedzy technicznej z pewnością poradzi sobie z edycją treści dzięki wygodnemu w obsłudze edytorowi “drag and drop”.

“Monstroid 2” posiada m.in:

 • ponad 10 podstron wzorcowych gotowych do zapełnienia treścią
 • 7 konfigurowalnych stylów nagłówka
 • 4 różne układy bloga
 • przyjazny edytor “drag and drop”, czyli “przeciągnij i upuść”
 • możliwość tłumaczenia szablonu
 • wbudowane opcje dla mediów społecznościowych

Ponadto motyw jest:

 • dostosowany do Woocommerce oraz bbPress/BuddyPress
 • oparty o Bootstrap, SASS
 • przyjazny pod kątem optymalizacji dla Google
 • dostosowany do standardów W3C

Funkcjonalności motywu Monstroid 2

Edytor treści

Z doświadczenia wiem, że właściciele stron często nie mają czasu na zarządzanie swoją witryną lub po prostu nie potrafią jej rozbudowywać z powodu braku wiedzy programistycznej (głównie HTML, CSS i PHP, co jest niezbędnym minimum do modyfikacji kodu motywów WP), dlatego otrzymujesz do dyspozycji funkcjonalny edytor treści typu “przeciągnij i upuść”. Dzięki niemu możesz szybko nanieść zmiany i dodać nowe moduły.

Motyw WordPress Monstroid 2 - predefiniowane szablony stron

Ponad 10 podstron wzorcowych gotowych do zapełnienia treścią

Każdy template jest dopasowany do innej branży oraz przygotowany naprawdę efektownie. “Monstroid 2” oferuje dostosowanie swojego wyglądu do potrzeb między innymi:

 • agencji reklamowej
 • firmy zajmującej się tłumaczeniami
 • firmy budowlanej lub architektonicznej
 • restauracji
 • strony firmowej w charakterze korporacyjnym
 • i wiele więcej

W trakcie instalacji oraz w dowolnym momencie rozwoju strony możesz przełączyć się na inną skórkę tematyczną. Poniżej wysyłam linki do skórek w wersji podglądowej:

Motyw WordPress Monstroid 2 - wersje nagłówka

7 konfigurowalnych stylów nagłówka

Dzięki tak dużej ilości wersji możesz dopasować nagłówek do Twoich potrzeb bez umiejętności programowania. Edycja przebiega po stronie panelu administratora. Wystarczy wyklikać to co potrzebujesz, a zmiany będą widoczne od razu po ich zapisaniu.

Instalacja motywu Monstroid 2

Na potrzeby napisania tego artykułu przetestowałem w jaki sposób przebiega instalacja “Monstroid 2”. Istnieją dwie metody na zainstalowanie motywu:

 • poprzez wysłanie plików za pomocą FTP
 • poprzez załadowanie motywu w zakładce “MOTYWY” > “WYGLĄD”

Pamiętaj, że możesz sam zadbać o wygląd graficzny. Często jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż instalowanie skórki, która z góry narzuca pewien schemat graficzny i posiada niewielkie możliwości personalizacji.

Instrukcja jak importować skórkę z predefiniowanym wyglądem

Gdy załadujesz motyw pojawi się komunikat o instalacji rekomendowanych wtyczek. Znajdziemy tam propozycję o nazwie “TM WIZARD”.

Gdy zainstalujesz i aktywujesz tą wtyczkę możesz przejść do automatycznie nowo utworzonej zakładki w panelu admina o nazwie “TM WIZARD”. Postępując zgodnie z podanymi wskazówkami w zaledwie kilka lub kilkanaście minut skonfigurujesz szablon do swoich potrzeb.

Podczas wykonywania testów motywu napotkałem pewien problem. W procesie importowania skórki w zakładce “TM WIZARD” musiałem czekać ponad godzinę, aby część rekomendowanych wtyczek zostały zainstalowane. Proces importowania został zawieszony w momencie importu wtyczki “Woocommerce”.

Jeśli napotkasz ten sam problem zacznij instalację nowej skórki od samego początku. W kroku, w którym definiujesz wtyczki do importowania odznacz “Woocommerce” oraz powiązane wtyczki z “Woocommerce”. W ten sposób pomyślnie przejdziesz przez instalację skórki, a pozostałe wtyczki bez problemu zainstalujesz sobie później.

Motyw WordPress Monstroid 2 - import treści

Licencja GPL 3

Do czego uprawnia Cię licencja GPL 3?

Dla specjalistów wordpress – możesz dowolnie modyfikować kod i pobierać opłatę za wykonywane wdrożenia. Kupując szablon to Ty jesteś odpowiedzialny za kod, który dostarczasz klientowi. Możesz również wykorzystywać część kodu w Twoich prywatnych produktach opartych na systemie WordPress.

Dla osób, które nie posiadają umiejętności technicznych – możesz śmiało instalować swój szablon na wielu domenach. Jest to kolosalna różnica, ponieważ w przypadku podstawowej wersji “Monstroid 1” za instalację motywu na nowej domenie, należało zakupić nową licencję.

Jeśli chcesz się w pełni zapoznać z treścią licencji GPL 3, to możesz zapoznać się z jej oryginalną wersją tutaj. Możesz też znaleźć przetłumaczoną wersję licencji na blogu http://blaszyk-jarosinski.pl/2008/03/19/gnu-general-public-license-wersja-3-po-polsku/

Jakie są inne warianty licencji kupując płatny szablon?

W wielu przypadkach na portalu TemplateMonster lub Themeforest możesz spotkać się z opcjami typu “licencja jednorazowego użytku / single license”, “developer license”.

Licencja typu “jednorazowego użytku” oznacza możliwość instalacji i korzystania z szablonu tylko na jednej finalnej domenie. Licencja nie zezwala na korzystanie z szablonu na wielu domenach. Jeśli chcesz zainstalować szablon na nowej domenie powinieneś zakupić ponownie szablon, aby otrzymać prawo do wykorzystania motywu.

Licencja typu “developer license” jest przedstawiona w dwóch sytuacjach:

 • Jeśli klient chce kupić na wyłączność. Wówczas cena szablonu jest bardzo duża, a autor szablonu traci prawo do dalszej sprzedaży.
 • Jeśli chcemy uzyskać prawo do wielokrotnego wykorzystania produktu. Jeśli produkt produktu eksponuje tą opcję zazwyczaj jest ona droższą wersją.

Jak widzisz licencja GPL 3 jest bardzo korzystna dla Ciebie. Masz pełną swobodę i nie musisz ponosić dodatkowych kosztów, jak chociażby instalacji motywu na wielu domenach. To bardzo pozytywna zmiana i myślę, że wielu klientom przypadnie do gustu.

Czy zakup motywu “Monstroid 2” jest opłacalny?

Cena za stworzenie strony internetowej na przygotowanych wcześniej makietach graficznych to często koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Oczywiście jest to mocno uzależnione od funkcjonalności strony końcowej oraz od wykorzystanych rozwiązań. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę też na sam czas przygotowania specyfikacji funkcjonalności (chyba, że klient już takową dokładną posiada), stworzeniu motywu pod WP, wdrożeniu niezbędnych funkcjonalności, wypełnieniu treścią, testach na różnych systemach operacyjnych / przeglądarkach / urządzeniach mobilnych, nie wspominając już o późniejszych poprawkach. Wykorzystując gotowe rozwiązanie z wielu rzeczy jesteśmy po prostu zwolnieni, bo zrobili to za nas twórcy motywu. Głównym elementem stworzenia strony na motywie premium jest wypełnienie go treścią i wykorzystanie jego możliwości bez większych przeróbek, dlatego dla wielu firm takie rozwiązanie jest bardzo korzystne pod względem kosztów i też wiele firm z takich rozwiązań korzysta.

Koszt za zakup szablonu “Monstroid 2” wynosi około 310 zł. Jest to mała cena w porównaniu do zamówienia witryny www w pełni dedykowanej pod nasze przedsięwzięcie, tym bardziej że pozwala on w dużej mierze na dość dobre dostosowanie go do potrzeb bez ingerencji w kod motywu.

Jednak musisz pamiętać, że po zakupie motywu musisz zająć się odpowiednim wdrożeniem wszystkich treści oraz konfiguracją całego motywu i jego personalizacją. W przypadku zamówienia strony internetowej to wykonawca uruchamia stronę na motywie, wypełnia go treścią, dodaje dodatkowe funkcjonalności jeśli jest taka potrzeba, itd. Poza tym często jest tak, że demo motywu wygląda świetnie, ale po wgraniu motywu na swojej witrynie już wiele rzeczy może odbiegać od tego co widzieliśmy na stronie  sprzedażowej, a nie mając odpowiedniej wiedzy jak to wszystko skonfigurować będziemy potrzebowali pomocy. Plusem Monstroid 2 jest właśnie prosty import przykładowych treści, dlatego warto zacząć budowę swojej pierwszej stron od tego właśnie motywu.

Moim zdaniem jeśli nie posiadasz doświadczenia wynikającego z zarządzaniem treścią w WordPress i nie używałeś wcześniej żadnego page buildera, to zakup “Monstroid 2” jest dobrą okazją, aby nauczyć się obsługi strony i WordPress. W przyszłości zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy.

Zdjęcia z Depositphotos.com

Wybierając opcję zakupu można dodatkowo zaznaczyć opcję “15 obrazków na Twoją stronę od DepositPhotos”. Wówczas koszt 15 zdjęć wynosi 75 zł. Ten koszt jest doliczany do ceny finalnej szablonu.

Cena za zdjęcia jest o wiele wyższa, jeśli chcesz zakupić bezpośrednio ze strony depositphotos.com. Na ten moment za pakiet 10 zdjęć należy wykonać płatność za 49$.

Jeśli planujesz zakupić profesjonalne zdjęcia możesz skorzystać z tej opcji oferowanej przez autorów “Monstroid 2” bezpośrednio przy zakupie motywu. Przemyśl dokładnie wybór zdjęć, ponieważ ich ilość jest ograniczona, a za dodatkowe będziesz musiał zapłacić. Możesz oczywiście skorzystać też z darmowych banków zdjęć.

Wsparcie techniczne

Często zdarzają się sytuacje, że chcemy dodać nową funkcjonalność do naszej strony. W tym celu zaczynamy szukać wtyczek w Google lub zatrudniać specjalistów. Natomiast w przypadku płatnych szablonów autorzy dokładają starań, aby motyw nie wymagał instalacji wtyczek, które nie były testowane z ich motywem. Natomiast my oszczędzamy czas na szukanie, testowanie i poprawianie nowych funkcjonalności.

Tak też jest w przypadku “Monstroid 2”. Jeśli nie potrafisz wykonać jakiejś czynności, nie martw się. Autorzy zadbali o to, abyś miał wszystko podane jak na tacy.

Motyw “Monstroid 2” posiada bogate zaplecze wbudowanych modułów jak formularze kontaktowe, galerie, szablony podstron. Wystarczy chwila czasu, abyś zapoznał się z dokumentacją lub samodzielnie próbował edytować to co zechcesz. Strona jest rzeczywiście łatwa w obsłudze.

Pamiętaj, że cały czas masz do dyspozycji wsparcie autorów oraz polską grupę wordpress.org na facebooku. Każdy specjalista pracujący z WordPressem będzie miał łatwość w rozbudowie Twojej strony w oparciu o Monstroid.

Masz pytania?

Na portalu templatemonster oraz themeforest znajdziesz dziesiątki tysięcy motywów. W związku z tym faktem możesz wybrać motyw, który najbardziej odpowiada Twoich potrzebom. Sam pracowałem na różnych motywach i wyciągam coraz więcej wniosków. Istnieją rozwiązania, które nie dorównują przedstawionemu przeze mnie Monstroidowi. Aczkolwiek “Monstroid 2” nie jest jedynym, najlepszym motywem, którego warto używać.

Najlepszą zaletą “Monstroid 2” jest profesjonalny projekt graficzny, otrzymanie licencji GPL 3 oraz łatwa edycja treści.

Jeśli w tym artykule wystarczająco nie opisałem Tobie wszystkich funkcjonalności, którymi jesteś zainteresowany, napisz w komentarzu swoje pytanie – postaram się na nie jak najlepiej odpowiedzieć, a jak będzie taka potrzeba, to stworzę kolejne artykuły.

1 Komentarz
 1. Dziękuję bardzo za ocenę!

Dodaj komentarz

CommentLuv badge
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Motywy WordPress - Cherry Framework - Harvest
10 najlepszych motywów WordPress opartych o Cherry Framework 4.0

Jakiś czas temu na moim blogu pojawił się wpis poświęcony motywowi Wordpress Monstroid, który został zaprojektowany przez specjalistów z firmy...

Zamknij