Sitemap xml generator do WordPress’a

Sitemap xml generator do WordPress’a

Jedną z podstawowych czynności wykonywanych przy optymalizacji witryny pod kątem SEO (Search Engine Optimization) jest stworzenie mapy witryny (tzw. sitemap xml). Jeśli zastanawiasz się, dlaczego jest ona taka ważna oraz jak ją zrobić, to świetnie się składa. W dalszej części wszystko postaram się Tobie wytłumaczyć jak wykorzystać wtyczkę Google XML Sitemaps jako sitemap xml generator.

Sitemap.xml jest specjalnym plikiem, w którym znajdują się wszystkie strony www Twojej witryny, jakie chcesz, aby zostały zaindeksowane przez roboty wyszukiwarek internetowych. Zawiera ona linki do tych stron, ważność danego linku (priorytet), częstość aktualizacji/odwiedzin oraz datę ostatniej modyfikacji konkretnej strony. Wygląda to jak na rysunku poniżej.

Sitemap xml generator

Plik sitemap.xml - Google XML Sitemaps

Sitemap.xml (mapa witryny) pomaga i przyspiesza indeksację całego serwisu przez wyszukiwarki. Dzięki temu, Twój blog szybciej pojawia się w wynikach wyszukiwania, żadna z jego stron nie zostaje pominięta, a dodatkowo dzięki priorytetowi i dacie ostatniej modyfikacji roboty wyszukiwarek dokładnie wiedzą, które strony Twojego bloga są najważniejsze oraz gdzie wystąpiły jakieś zmiany i kiedy. W przypadku WordPress’a zrobienie mapy witryny xml jest dość proste. Wystarczy pobranie odpowiedniego pluginu (generatora mapy witryny), skonfigurowanie go, a następnie uruchomienie. Po kilku minutach Twój blog zostanie wyposażony w plik sitemap.xml, który będzie się zmieniał automatycznie przy każdych aktualizacjach i zmianach serwisu.

Wtyczka WordPress odpowiedzialna za tworzenie dynamicznej (tzw. sitemap xml generator) mapy bloga nazywa się Google XML Sitemaps. Obsługuje ona wszystkie posty, stron, strony kategorii i tagów oraz inne niestandardowe tworzone w WordPress’ie. Za każdym razem, gdy powstaje nowa strona, czy post, wtyczka automatycznie przebudowuje plik sitemap.xml oraz informuje o zmianie największe wyszukiwarki obsługujące protokół Sitemap: ASK.com, Google, MSN Search i Yahoo. Wtyczkę możesz pobrać z repozytorium WordPress lub stąd. Po zainstalowaniu i wygenerowaniu mapy warto dodać ją do Narzędzi webmastera Google.

W swoim kursie Sekrety WordPressa dokładnie pokazałem, jak poprawnie skonfigurować tą wtyczkę oraz jak połączyć WordPress’a z Narządziami Webmastera Google.

3 komentarze
  1. Świetna wtyczka, wprowadzam ją na wszystkich swoich stronach i działa bez problemu, a nie ma co ukrywać, że to jedna z podstawowych rzeczy jeżeli chodzi o SEO i pomoc w indeksacji.
    Browser ostatnio opublikował…Alarm112My Profile

  2. Aktualnie w sieci można znaleźć już setki wtyczek tego typu – i każda jest najlepsza 🙂 Tylko teraz którą wybrać? 🙂 Muszę je chyba sam potestować 😛

    • Masz rację, że jest dużo rozwiązań, ta natomiast jest napopularniejsza i posiada wszystkie niezbędne elementy do automatycznego tworzenia map strony pod roboty wyszukiwarek 🙂

Dodaj komentarz

CommentLuv badge
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Darmowe skórki WordPress

Blog prowadzony na WordPressie charakteryzuje się ogromną dowolnością zarówno w wyglądzie, modyfikowanym za pomocą skórek Wordpress, jak i funkcjonalności po...

Zamknij