Statystyki WordPress – wtyczka Jetpack Lite

Statystyki WordPress – wtyczka Jetpack Lite

Statystyki WordPress, jakie do tej pory używałem nie spełniały moim oczekiwaniom. Dlatego zacząłem szukać alternatywy do wtyczki WordPress StatPress, która jak się okazało tak bardzo obciążała bazę danych, że musiałem całkiem się jej pozbyć. Dlatego odradzam używania tej wtyczki nawet na mało odwiedzanych blogach. Niektórzy sobie pewnie pomyślą po co korzystać ze statystyk w WordPressie, skoro jest Google Analytics? Na codzień nie potrzebuję tych wszystkich informacji, które są dostępne w GA, natomiast chcę wiedzieć ile odsłon miał bloga, z jakich odsyłaczy Internauci trafili na mojego bloga, czy co wyszukując w Google trafili na moją stronę www.

Korzystam oczywiście z Google Analytics i bardzo sobie chwalę możliwości tego narzędzia, natomiast chciałem mieć szybki podgląd na temat odwiedzin mojego bloga. Po długich poszukiwaniach znalazłem plugin, który w 100% zaspokaja moje potrzeby.

Jetpack Lite jest wtyczką WordPress, która jest nieoficjalną i znacznie okrojoną modyfikacją pluginu, który opisywałem jakiś czas temu. Używałem tego kombajnu przez kilka miesięcy, natomiast początkiem grudnia po jednej z aktualizacji mój hosting odmówił posłuszeństwa i musiałem po kolei eliminować zasobożerne wtyczki. Przeczesując sieć w poszukiwaniu rozwiązania dowiedziałem się, że Jetpack jest bardzo wymagającym pluginem pod względem ilości pamięci i wykorzystania procesora serwera dodatkiem do WordPress-a. Przez przypadek znalazłem plugin Jetpack Lite, który posiada te funkcjonalności, które mi są najbardziej potrzebne: statystyki WordPress.com Stats oraz skracacz linków WP.me. Możliwości statystyk w obydwu pakietach są identyczne.

Po instalacji i konfiguracji pakietu Jetpack Lite (konfigurację znajdziesz we wpisie Jetpack WordPress plugin) statystyki dostępne są w sekcji Kokpit -> Site Stats. Po otwarciu statystyk widzimy w centrum wykres odwiedzin.

statystyki wordpress - jetpack lite

Jetpack Lite – Statystyki WordPress

Możesz zmieniać widok na dni, tygodnie i miesiące, dzięki temu bardzo szybko dokonasz analizy odwiedziny (czy notujesz wzrosty czy spadki). Poniżej znaduje się informacja od całkowitej ilości odwiedzin wszystkich stron/postów od początku używania wtyczki (informacja pierwsza z lewej), aktualnej ilości odsłon w danym dniu oraz największej ilości odłon w historii wraz z datą. Z prawej strony pod wykresem odnajdziesz bardzo wartościowy przycisk Summary Tables, który przeniesie Cię do zbiorczych statystyk dziennych, tygodniowych, miesięcznych oraz rocznych.

statystyki wordpress - jetpack lite | statystyki sumaryczne

Jetpack Lite – Podsumowanie

Dodatkowo w statystykach tygodniowych znajdziesz takie informacje jak: średnia ilość odsłon dziennych oraz różnica do tygodnia poprzedniego w %.

Wracając do głównej strony statystyk WordPress, po kliknięciu na link views today otworzy się strona z porównaniem poszczególnych statystk z aktualnego dnia oraz dnia poprzedniego. Te same informacje znajdują się również na stronie głównej pod wykresem z podziałem na zakładki Today (Dzisiaj) oraz Yesterday (Wczoraj). Zaczynając od lewej najpierw znajdują się informacje na temat odnośników (Referrers), z których odwiedzający trafili na Twojego bloga, wraz z ilością unikatowych kliknięć.

statystyki wordpress - jetpack lite odnośniki

Jetpack Lite – Odnośniki

Poniżej Odnośników zobaczysz sekcję z informacjami na temat słów i fraz kluczowych (Search Engine Terms), z których Internauci trafili na Twojego bloga, wraz z ilością unikatowych wejść.

statystyki wordpress - jetpack lite | SEO

Jetpack Lite – SEO

Kolejną sekcją jest lista najpopularniejszych wpisów i stron (Top Posts & Pages). Dzięki tym informacjom otrzymujesz na bieżąco informacje, które z Twoich wpisów lub stron są najczęściej czytane. Możesz to wykorzystać w różnych celach marketingowych. Niektóre z nich prezentuję w kursie Maximum Time.

Jetpack Lite – Najczęściej odwiedzane wpisy i strony

Poniżej stron i wpisów znajduje się lista linków wychodzących (Clicks), w które kliknęły osoby odwiedzające Twoją stronę www, oraz ilość kliknięć konkretnego linku. Dzięki tym informacjom możesz śledzić poczynania np. kampani reklamowych, czy przekierowań na strony przechytujące.

Jetpack Lite – Kliknięcia

Kolejną bardzo przydatną opcją są statystyki tygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne dostępne po kliknięciu w linki This week w nagłówkach poszczególnych opcji. Poniżej przedstawiam takie statystyki dla słów kluczowych.

Jetpack Lite – Słowa kluczowe

Taka lista pomaga nam dokonać jeszcze lepszej optymalizacji bloga pod SEO oraz sprawdzić, czy nasze osoby trafiają na stronę ze słów kluczowych, na które się pozycjonujemy. Listę najczęściej odwiedzanych postów możemy wykorzystać np. do umieszczenia dodatkowych banerów reklamowych lub przekierowań na strony przechwytujące. Dlatego polecam Ci zainstalować tą świetną wtyczkę WordPress i przetestować w rzeczywistości jej możliwości.

8 komentarzy
 1. Czołem, przetestowałem wersję Lite i fakt, że posiada wyłącznie te statystyki, na które liczy każdy admin jednak minus dość istotny to taki, iż transfer przez pierwsze 24h pracy pluginu skoczył do 2000mb! Korzystam z hostingu zewnętrznego i jest to dla mnie bardzo istotne. Zobaczę jak będzie to wyglądało w kolejnych dniach. StatPress „zasobo-żerny” to tutaj JetPack Lite „transfero-żerny”. Tak czy siak piękne dzięki za przybliżenie tematu.

 2. Nie chcę nikogo tutaj straszyć i zniechęcać do korzystania z wtyczki, ale JetPack biał w przeszłości sporo dziur, nawet teraz obserwujemy bardzo dużą ilość ataków wykorzystującą jedną z luk – szczęśliwie już załataną. Dlatego w szczególności w tym przypadku proponuję wykonywać częste aktualizacji (o ile są dostępne) i dodatkowo zabezpieczyć foldery z wtyczkami aby nie można było ich przeglądać ani indeksować.

  Ja osobiście unikam jak ognia stosowania wtyczek typu „wszystko w jednym”, druga rzecz, jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo powinniśmy minimalizować liczbę wtyczek wykorzystujących technologię JavaScript, Ajax, w ogóle wszelkie wtyczki oparte na językach skryptowych są bardziej podatne na ataki, niż normalnie, nawet wtedy gdy oficjalnie nie potwierdzono żadnej luki.

  Co do samej wtyczki JetPack, z jakieś 1,5 miesiąca temu testowałem na stronie eksperymentalnej na localhost ale nie przypadła mi do gustu.
  Mariusz ostatnio opublikował…Szybka indeksacja strony z Pingy Alpha 2My Profile

 3. A ja korzystałem z obu pluginów. W pewnym momencie nawet z obu na raz. Jednak ten wpis przekonał mnie bardziej do JetPack’a i teraz skupię się tylko na nim. Podzielę się wrażeniami za jakiś czas i powiem czy było warto 🙂

  Pozdrawiam
  Rafał Kujawa ostatnio opublikował…Co powinieneś posiadać, aby stworzyć zarabiającego bloga od zaraz?My Profile

 4. Jetpack jest świetny w sprawdzaniu bieżących statystyk. W połączeniu z google analytics w zupełności mi wystarcza.

Dodaj komentarz

CommentLuv badge
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Największe wydarzenie w polskim Internecie w 2011 r.!

Jeśli pilnie obserwujesz, co przez ostatnio tydzień dzieje się w Internecie (Facebook, wpisy na blogach, GoldenLine i wiele, wiele innych),...

Zamknij