Trendy w projektowaniu stron internetowych w 2015 r.

Trendy w projektowaniu stron internetowych w 2015 r.

Projektowanie strony www rozwija się bardzo szybko i czasem ciężko nadążyć za aktualnymi trendami na rynku jeśli chodzi zarówno o same języki programowania, jak również systemów zarządzania treścią. Na dodatek jeśli chcesz aby Twoja strona www była “cool” i “na topie” oprucz oczywiście samej treści ważny jest jej wygląd. Mam jednak świadomość, że stworzenie świetnie wyglądającego motywu WordPress to nie lada wyzwanie, nawet dla najlepszych webdeveloperów. Mam dla Ciebie jednak dobrą wiadomość 🙂 W Internecie możesz znaleźć wiele świetnych motywów dla Twojej strony www, czy bloga. Jedną z takich stron jest serwis TemplateMonster. Znajdziesz tam motywy zgodne z najnowszymi trendami, ale pewnie się zastanawiasz jakie one są?

Co charakteryzuje motywy WordPress w 2015 r.?

Jak wcześniej wspomniałem projektowanie stron www nie stoi w miejscu. Z każdym rokiem pojawiają się nowinki na temat tego jak powinny wyglądać strony internetowe.

yoda-says-fb-pol-02

 • Flat Design

Flat design czyli projektowanie płaskie – to nie jest nowe podejście w projektowaniu grafiki. Polega ono na tworzeniu płaskich przycisków na stronie, zmianie cieni dla obiektów menu oraz dopasowaniu gradientów. To wszystko pozwala tworzyć przyjemne komponenty, które odnoszą się do stylu Metro, który jest używany w Windows 8.

 • Responsywność

Responsywność stała się jeszcze bardziej popularna, kiedy wyszukiwarka internetowa Google powiedziała, że będzie obniżać pozycje dla stron www w mobilnych wyszukiwania, jeśli one nie są responsywne lub nie posiadają swojego mobilnego odpowiednika. Sama idea responsywności przy projektowaniu strony internetowej należy Ethanu Marcotte, który przedstawił ją w 2010 r. Polega ona na stworzeniu takiej strony www, która dostosowuje się do rozdzielczości urządzenia na jakim jest oglądana (dosłownie wrażliwa na jego rozdzielczość).

Projektowanie responsywnych stron www ma dużą przewagę w porównywaniu do adaptacyjnych, dlatego projektanci powoli i sami przechodzili na nowe instrumenty. Ale Google przyspieszył ten proces. Dlatego dzisiaj praktycznie wszystkie nowoczesne strony www są budowane z uwzględnieniem wymagań dotyczących responsywności.

respons

 • Przewijanie

Przewijanie na stronie internetowej to kolejna rzecz dotycząca urządzeń mobilnych. Żeby strona była przyjazna dla użytkownika urządzenia mobilnego, muszę ona posiadać możliwość przewijana za pomocą dotyku. To pozwoli im sterować stroną www dzięki zwykłym i prostym ruchom zamiast kliknięć.  

 • Urozmaicenie fontów

Wybór fontów dla projektu strony internetowej to bardzo ważna rzecz z punktu widzenia przyjazności do użytkownika. Od tego jaki są fonty na stronie www zależy jej wygląd, który wpływa na czynnik odrzuceń. Dlatego, żeby podany czynnik był minimalnym należy wybierać takie fonty, które byłyby zarówno miłe dla oka, jak również użyteczne.

W tym roku najbardziej popularnymi fontami są fonty większych rozmiarów i te, które łączą ze sobą rozmiary duże i małe. Takie mieszanki fontów pomagają wyróżnić część treści lub zrobić akcent w odpowiednim miejscu na stronie internetowej.

 • Grafika, a nie tekst

Bardzo popularnym trendem w tym roku jest użycie graficznych elementów na stronie www zamiast tekstu. To mogą być kolorowe wiadomości, suwaki, banery – wszystko co może dodać przyjemnych barw stronie internetowej.

topeka-a6358490318ad3a55bf3f1ff0bb6e6f3

 • Material Design

Hitem tego roku jest Material Design, który pojawił się dzięki korporacji Google. Filozofia Material Design była przedstawiona na konferencji Google 25 lipca 2014 r. i z tego czasu zaczęła bardzo mocno przenikać w projektowanie stron internetowych.

Główną zasadą Material Design jest teoria racjonalnego połączenia przestrzeni i system ruchu. To znaczy, że na stronie www nie powinno być ostrych krawędzi, kartki muszą przełączać się między sobą płynnie i praktycznie niewidocznie.

 • Kafle

Jak już wspomniałem powyżej – grafika, a nie tekst jest trendem tego roku. Chyba wszystkim jest znajomy system Windows 8, gdzie są używane kafelki. Podobne komponenty mogą być używane na stronie dla tworzenia kategorii z artykułami lub produktami. Oprócz tego, że one mają przyjemny wygląd, można nimi prosto sterować na urządzeniu mobilnym.

 

Przedstawione trendy mogą być używane pojedynczo, a także połączone między sobą, co pozwala budować oryginalne strony internetowe.

KONKURS

Razem z partnerem TemplateMonster Polska przygotowałem konkurs, dzięki któremu możesz wygrać jeden z ostatnich motywów dla WordPressa, który zbudowany został z uwzględnieniem opisanych powyżej trendów. Do wygrania są 3 DOWOLNE motywy dla WordPress-a dostępne na stronie TemplateMonster Polska. Wygrany motyw może być użyty dla stworzenia nowej lub odnowienia istniejącej strony internetowej zwycięzcy.

Żeby wziąć udział w konkursie należy:

 1. Wejść na stronę z szablonami i wybrać ten, który najbardziej Ci się podoba.
 2. Napisać pod tym postem komentarz, który musi zawierać numer szablonu i cel jego użycia, np.: Ja chcę otrzymać szablon #53665 dla stworzenia sklepu internetowego.
 3. Poczekać, aż konkurs się zakończy. Konkurs trwa 2 tygodnie do 23:59 29 września 2015 roku.
 4. Zapoznać z wynikami konkursu. Informacją o zwycięzcach będzie opublikowana na moim blogu oraz na profilach społecznościowych. Zwycięzcy będą wybrani na zasadzie losowania komentarzy przez organizatorów konkursu (patrz Regulamin konkursu)
 5. Na skrzynki pocztowe zwycięzców będą wysłane maile z informacją na temat pobrania motywu. Dla tego komentarz uczestnika konkursu musi zawierać NUMER szablonu. Oprócz tego należy podawać prawidłowy adres email, żeby była możliwość skontaktować z Tobą.

Proszę pamiętać, że każdy uczestnik konkursu może napisać tylko JEDEN komentarz zawierający numer motywu i cel jego użycia.

13 komentarzy
 1. Chciałabym szablon #55279. Pozwoli on realizować projekt strony poświęconej Aqua aerobik.

 2. Co roku są inne trendy co do projektów stron internetowych, ważne żeby była przejrzysta i nie atakowała setką kolorów i mnóstwem informacji na wejściu.

 3. Ja to bym chciał Szablon #: 53012 z uwagi na niebanalność nieszablonowość i niespotykalność no i oczywiście niesamowitość.

 4. Chciałabym #53443 , żeby stworzyć serwis ułatwiający ludziom pokazanie swoich zalet w drodze do spełnienia zawodowego.

 5. Ogółem trendy zawsze się zmieniają. Najważniejsze jest jednak, aby strona była łatwa w obsłudze, czytelna, przejrzysta i wyglądała estetycznie. Wtedy nawet , gdy trendy sie zmienią ona będzie nadal dobrą stroną.
  Szymon ostatnio opublikował…Co to jest polityka ?My Profile

 6. Ja chcę otrzymać szablon #53365 do stworzenia portalu dla młodzieży.

 7. Ja chcę otrzymać szablon #49005 do odrestaurowania mojego bloga, który w chwili obecnej wygląda tragicznie i bardzo potrzebuje nowego szablonu…

 8. Zachęcam do uczestnictwa w konkursie. Jeszcze pozostało 5 dni!

 9. Chcę #54000 dla realizacji projektu internetowego swojej piekarenki 🙂

 10. Oprócz samych trendów więcej osób zaczyna zwracać uwagę na mikrokodowanie, co czasami jest bardziej istotne niż sam wygląd strony.

 11. Ja preferuję minimalizm i przejrzystość i myślę, że to nigdy nie wyjdzie całkowicie z mody.

 12. Według mnie responsywność, o której piszesz, jest absolutną podstawą. Ogrom użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych warunkuje konieczność dostosowania się do tych trendów. Sam często przeglądam blogi np. podczas podróży.
  LuXon ostatnio opublikował…Jak założyć konto w mBanku i zyskać nawet 500zł?My Profile

Dodaj komentarz

CommentLuv badge
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prolink – prosty sposób na dochód pasywny na blogu

Prolink – prosty sposób na dochód pasywny na blogu Uruchamiając swojego pierwszego bloga od razu miałem w głowie chęć zarabiania...

Zamknij