Wtyczki SEO WordPress – optymalizacja bloga

Wtyczki SEO WordPress – optymalizacja bloga

Dzisiejszy wpis postanowiłem poświecić przeglądowi wg mnie najlepszych wtyczek SEO do WordPress’a. W Internecie można znaleźć wiele różnorodnych rankingów i spisów pluginów, w które powinno wyposażyć się swoją platformę blogową. Ja również opracowałem swój pakiet wtyczek, które wg mnie są niezbędne, aby zoptymalizować WordPress’a pod wyszukiwarki, a konkretnie pod Google.

Platinum SEO Pack

Pierwszą wtyczką WordPress, którą sam używam od początku prowadzenia tego bloga, jest Platinum SEO Pack. Świetna wtyczka, która posiada praktycznie wszystkie funkcjonalności All in One SEO Pack, a dodatkowo wyposażona została w kilka ciekawych opcji, które znacząco wpływają na SEO i Page Rank naszego bloga. Więcej o wtyczce pisałem we wpisie Czy Platinum SEO Pack jest lepszą wtyczką niż All in One SEO Pack?

[box type=”download”] Pobierz [/box]

Google XML Sitemaps

Wtyczka WordPress, która obok Platinum SEO Pack, jest podstawą każdego bloga. Tworzy ona mapę XML witryny (sitemap.xml), która ma duży wpływ na indeksację stron Twojego bloga. Wystarczy skonfigurować jakie strony mają być dodawane do pliku XML oraz jak często robot powinien je sprawdzać. Możesz także wykluczyć konkretne strony lub posty z mapy. Całość po konfiguracji tworzy się automatycznie.

[box type=”download”] Pobierz [/box]

SEO Smart Links

Kolejną świetną wtyczką do WordPress’a jest SEO Smart Links. Odpowiada ona za zamienianie słów lub fraz we wpisach i na stronach w konkretne linki, np. na naszym blogu występuje tag „mapa strony”, jeśli użyjemy gdzieś we wpisach frazy „mapa strony” zostanie ona zamieniona na link do strony tagu. Plugin poprawia linkowanie wewnętrzne oraz zatrzymuje czytelnika dłużej na blogu. Jest to bardzo ważne z zarówno w kontekście SEO, ale także z punktu widzenia zwiększenia zainteresowania blogiem Twoich czytelników. Wtyczka posiada jeszcze jedną ciekawą funkcjonalność. Pozwala na wstawianie linków partnerskich pod słowa lub frazy, które skonfigurowaliśmy w opcjach pluginu. Dzięki temu można zwiększyć swoje dochody z bloga. Jeśli chcemy to wykorzystać, warto doinstalować sobie wtyczkę GoCodes.

[box type=”download”] Pobierz [/box]

SEO Friendly Images

Wtyczka, z której korzystam praktycznie od początku prowadzenia tego bloga. Wstawia ona automatycznie znaczniki alt i title dla wszystkich obrazków obecnych na blogu. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia SEO, a Google bardzo punktuje strony, które są dobrze zoptymalizowane. Poza tym gigant z Mount View wymaga, aby każdy plik graficzny opisywany był na 3 sposoby:

 • nazwa pliku powinna opisywać to, co się na nim znajduje, np. jeśli obrazek przedstawia telefon komórkowy HTC Desire, to plik możemy opisać htc-desire.jpg;
 • odpowiednio wypełniony atrybut alt, który mówi robotom wyszukiwarek oraz przeglądarkom tekstowym, co się znajduje w miejscu grafiki;
 • atrybut title – spełnia rolę informacyjną, czyli co się znajduje na obrazku.

Wtyczka SEO Friendly Images pobiera tytuł postu oraz nazwę pliku, który wstawiliśmy do posta lub na stronę, a następnie wstawia te wartości w kod html wstawiając w znacznik alt „nazwę-pliku tytuł-posta”, w znacznik title – „tytuł posta”.

[box type=”download”] Pobierz [/box]

Similar Posts

Wtyczka dodaje po każdym wpisie link do podobnych postów. Określa to na podstawie tytułu wpisu oraz tagów. Posiada wiele opcji wyboru podobnych postów oraz ich sortowanie. Zadaniem wtyczki jest zatrzymanie na dłużej użytkownika na blogu oraz poprawę linkowania pomiędzy postami.

[box type=”download”] Pobierz [/box]

Robots Meta

Wtyczka odpowiedzialna za odpowiednie skonfigurowanie które elementy (strony, wpisy, czy nawet konkretne pliki) mogą być zaindeksowane przez roboty wyszukiwarek. Dzięki niej mamy pełną kontrolę nad dostępem robotów do zasobów naszego bloga (znaczniki robots meta).

[box type=”download”] Pobierz [/box]

SEO Tag Cloud Widget

Plugin dodaje zoptymalizowaną chmurę tagów do naszego WordPress’a. Co to znaczy? Modyfikuje ona chmurę o odpowiednie znaczniki przy każdym z linków, aby robot wyszukiwarek wiedział, że każdy z linków w chmurze dotyczy tagów. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ tak opisane linki dodatkowo premiują roboty wyszukiwarek. Wiedzą dokładnie, że ten i ten link określa strony z tagami WordPress’a, a jeśli tagi są równocześnie słowami kluczowymi wpisywanymi przez Internautów, zwiększa się szansa na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Poza tym znacznik rel=”tag” ma wpływ na sieć semantyczną.

[box type=”download”] Pobierz [/box]

Breadcrumb NavXT

Wtyczka, która dodaje tzw. Breadcrumb czyli wskazuje gdzie (na jakiej podstronie) aktualnie znajduje się użytkownik i jednocześnie poprawia linkowanie wewnętrzne. Niektóre skórki WordPress są wyposażone w tego typu nawigację, jednak jeśli Twój motyw tego nie posiada, bardzo łatwo można to zmienić.

[box type=”download”] Pobierz [/box]

WordPress SEO by Yoast

Na koniec zostawiłem wtyczkę, którą testuję już od dłuższego czasu i jestem nią bardzo zafascynowany. Plugin jest mocno konfigurowalny, potrafi zastąpić praktycznie większość opisywanych przeze mnie wcześniej w tym poście wtyczek, jednak trzeba już trochę na WordPressie popracować, żeby się odnaleźć gąszczu opcji. Dla początkujących polecam zapoznanie się z wcześniejszymi wtyczkami, natomiast jeśli komuś zależy na większej funkcjonalności polecam przetestować ten kombajn. Nie długo przedstawię relację z testów tego pluginu.

[box type=”download”] Pobierz [/box]

11 komentarzy
 1. Proponuję wziąć do przeanalizowania również dobrą wtyczkę SEO Ultimate (http://wordpress.org/extend/plugins/seo-ultimate/)

  Ciekaw jestem Twojej opinii na temat tej wtyczki w zestawieniu z innymi kombajnami. Super byłoby, gdybyś zrobił artykuł zestawiający w jednej tabeli możliwości tych kombajnów.
  MarioC ostatnio opublikował…Blogi polityków, czyli polityku zastanów się co robiszMy Profile

  • Tej wtyczki jeszcze nie testowałem i z chęcią się jej przyglądnę. Dobry pomysł z tym porównaniem. Każdy wybrałby sobie to, co mu jest faktycznie potrzebne i na miarę jego możliwości 🙂

 2. Bardzo wartościowy wpis Piotrek. Również z doświadczenia wiem, że warto optymalizować strony pod kątem SEO bo dzięki temu można zaoszczędzić kupe kasy na pozycjonowanie.

 3. Witaj, ciekawe zestawienie.

  Szczególnie spodobała mi się wtyczka SEO Friendly Images. Bardzo pomocna w pozycjonowaniu i na pewno zainstaluję ją na moich kilku mini stronach. Może skoczę w pozycjach? 🙂
  Robert ostatnio opublikował…Podsumowanie: wrzesień 2011My Profile

 4. Pierwszy raz jestem na tym blogu i muszę stwierdzić, że jest niezwykle pomocny. Zainteresowała mnie wtyczka WordPress SEO by Yoast, którą zacznę testować

  • Tomku jak skończysz testy, to podziel się swoimi wrażeniami 🙂 Jestem ciekaw jak Ci się spodobały funkcje wbudowane w tym pakiecie.

 5. No to może jeszcze ta wtyczka do kolekcji: http://wordpress.org/extend/plugins/intelligent-traffic-generator/ – kusi, by zalinkować do nas. Tzw. naturalne linkowanie, to co Google kocha i namawia wszystkich. Czasem działa, i można zaliczyć linka z netu.

 6. Witam.

  Odniosę się to twojego testu wtyczki by Yoast. Używam tej wtyczki od niedawna i muszę ci powiedzieć, że jest fenomenalna. Po zapisaniu szkicu (lub zaplanowaniu publikacji) i wypełnieniu formularza który ta wtyczka oferuje pod edytorem, ona wytknie tobie błędy, które zaleca się poprawić, żeby wpis był jak najbardziej zoptymalizowany oraz przejrzysty (tagi H1 itp.). Szczerzę polecam tą wtyczkę wszystkim, którzy chcieli by jeszcze bardziej poprawić optymalizację swojego bloga.

  Pozdrawiam,
  Przemek Jagielski

Dodaj komentarz

CommentLuv badge
Share This